İlk Staj Macerası

Siz de benim gibi staj yeri bulamadınız mı? O halde bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız. 🙂

Her bilgisayar mühendisliği öğrencisi gibi benim de staj dönemim geldi çattı. Üniversite hayatımda ilk staj deneyimim olacaktı. Evim İstanbul’da olduğu için Anadolu, Avrupa yakalarında şirket arayışlarına giriştim. Kariyer.netler den, internetlerden evime yakın, bildiklerimle bağlantılı ne kadar başvuru gördüysem  başvurdum. Bazı firmalar mülakata çağırdı, sonraki maillerinde olumsuz dönüşlerle tüm moralim yıkılsa da pes etmedim. Arayışa devam bulamasam da. Tabi tanıdık olmadan kaliteli bir şirket çıkar mı çıkmaz! Madem öyle  ben de bir tanıdıktan rica edeyim ne çıkar dedim. Ee bir yerde de nasip tabi maalesef yine başaramadım. Staj yeri bulamadım. Koca bir yazı boş mu geçireceğim şimdi? Hemen aklıma geçen yıldan arkadaşlarımın gittiği Empatik Kurumu’nun Staj Okulu geldi. Hala başvuruları da devam ediyor. Başvurdum, bir süre sonra mülakata çağrıldım. Mülakatta  Beyza Hanım evraklarını getirebilirsin dediğinde inanamadım. Hatta şaşkınlıktan “Yani şimdi kabul edildim mi?” diye sormuştum.:) O heyecanla bütün evraklarımı hazırlayıp okulun yolunu tuttum.

Stajyerlik hayatım başladı. Pek stajyer gibi değildim aslında. İlk gün koordinasyon ekibi ile tanışmıştık. O zamandan sıcacık insanlar olduklarını hissettirdiler bize.

Staj günleri eğitim şeklinde devam etti. Şirketlerde çalışan  uzman kişilerden, alanları hakkında ücretsiz eğitim aldık. İş deneyimlerinin nasıl başladığını, nerede ne iş yaptıklarını, hangi alanlarda ilerlediklerini, bize tavsiyelerini, nasıl ilerleyebileceğimizi öğrendik. Özellikle de daha yolun başında, hangi alana yön vereceğimize karar verememiş olarak hangi alanın kendimize uygun olup olmadığı konusunda farkındalık oluşturdu. Ki bu bence şuana kadar aldığım en iyi deneyimim oldu diyebilirim. Malum bilgisayar çağındayız ve hayatımızın her yerinde bilgisayar var. Bu iş imkanımızın da çok olduğunu gösterir.  Çalışma alanlarımız çoğaldıkça hangi alanda ilerlememiz gerektiği konusunda son sınıfa geçmiş olsak bile karar verememiş olmak geç kalınmış bir durum ne yazık ki. Hele de kafamız bu konuda  karışık ve kararsız isek… Staj Okulu’nun bu konuda katkısı çok büyüktü. Bilge Adam’dan koca güzel bir ekip gelip SQL’in her alanı hakkında bilgi verdi. Network alanında Bilişim Güvenliği, Siber Güvenlik alanlarından  sıkça bahsedildi.  Google Adwords’den bir hocamız vardı. Uzaktan Eğitim sistemi, Proje Yönetimi daha birçok konu hakkında bilgi edindik. Sadece bilişim alanında değil İnsan Kaynakları hakkında da eğitim aldık. Cv hazırlama, mülakat teknikleri, girişimcilik konularından da bahsedildi. sahibinden.com’a  ve e-bebek’e teknik gezilerimiz bile oldu.  Beni  en çok etkileyen de hafta sonu eğitimleri oldu. Koordinatör Hocalarımızdan Kadir Öztürk  Hocamız ve Enes Varol Hocamız, Barış Koca Hocamız hafta sonu demeden bazen eğitmen getirerek bazen kendileri eğitim vererek PL/SQL dersi vererek hafta sonumuzu da dolu geçirmemizi sağladılar. Her açıdan ilgilerini, yardımlarını esirgemediler. Finali önce güzel bir piknikle bi kaç gün sonra da sertifika töreni ile yaptık. Staj sonunda da katılım belgelerimizi aldık.

Bilgi  de para gibidir, şükrettikçe,  paylaştıkça çoğalır. Bütün eğitmenlerimiz de ilimlerinin zekatını verdiler.  Allah onlardan da bu fikri gerçekleştiren Burhan Koca Bey’den de bize karşılıksız, gönüllü eğitim veren bütün eğitmenlerimizden de razı olsun… Bu fikri devam ettirebilmek ne güzel…

Bir buçuk ay nasıl geçti anlamadım. Arkadaşlarımızla da hocalarımızla da muhabbetimiz çok iyiydi. İnşaallah bu muhabbet daim olur, ileri ki zamanlar da yollarımız bir şekilde kesişir. Artık  Staj Okulu Ailesi üyesi olduk bizde. On altıncı yılını birlikte geçirmek nasip oldu. Sonraki yıllarda da hala Staj Okulu Ailesi üyesi olmayı isterim. Rabbim bu güzel fikrin devamını getirenlerden eylesin…(Âmin)

Staj Okulu‘ nu merak ederseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Selametle…

 

 

Reklamlar

İlk Staj Macerası” üzerine 3 yorum

 1. Allah sendende razı olsun 🙂
  İyi hazırlanın eğitmen olarak görmek istiyorum sizleri yormayın bizleri 🙂 gerçi yorulması bile hoşta işte…
  Duygu ve düşüncelerin için canı gönülden teşekkür ederiz..
  Rabbim muvaffak etsin en iyi yerlere getirsin sizleri…

  Liked by 1 kişi

  • İnşaallah Hocam, oralarda olmayı çok isterim.. Sağ olun Hocam, Allah razı olsun dualarınız için..:) Bu arada sizi de çok merak ettim, öğrenmek isterim 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s